top of page

Mindfulness
8 Haftalık Program

Yaşadığımız çağda yaşamlarımız her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Çalışan çalışmayan, kadın, erkek, küçük, büyük, genç, yaşlı

 

HEPİMİZ

 

Mutlu Olmak

Acıdan özgürleşmek

Sınırsız BOLLUK,

Kusursuz SAĞLIK ve

SEVGİ istiyoruz.

 

Peki, Ama NEDEN?

 

Ah o Maslow’un meşhur piramidinin alt basamaklarında kalabilseydik belki de her şey çok daha kolay olacaktı. İlkel beynimizin sadece hayatta kalma, barınma, yeme, İçme, üreme ihtiyaçlarına karşılayarak bugün yaşadığımız kronik mutsuzluk duygusunu deneyimlemezdik.

 

Maslow’a göre; fizyolojik, güvenlik, sevgi, ait olma ve saygı ihtiyacından sonra en üst seviyede; “ kendini gerçekleştirme ihtiyacı” yani, kişinin hayatında potansiyelini ve kapasitesini keşfetmesi ve bunları da hayata geçirme ihtiyacı yer almaktadır.

 

EĞER;

 

Sizi gerçek Öz’ünüzden uzak tutan engelleri keşfetmek,

Yaşam hikâyenizin ardındaki gerçeği bulmak,

Olumsuz inançlarınızı Serbest bırakmak,

Hayatınızdaki kısır döngülerden çıkmak,

Stres ve kaygının köklerine inerek onlardan özgürleşmek,

Dikkat dağıtıcı düşünceleri susturmak,

Sosyal insan olarak, çevreniz ile güçlü bir iletişim kurmak,

Şefkat ve Farkındalık hislerinizi geliştirmek,

Yaratıcı zekânızı ortaya koymak

İçinizdeki sabotajcıyı fethetmek istersen…

 

 

İşte bu eğitim tam senin için tasarlanmıştır.

Image by Simon Migaj

8 haftalık program öğrenciye temel nefes farkındalığı meditasyonunu öğretmenin yanı sıra öğrenmesi ve uygulaması kolay olan diğer mindfulness pratikleri de sunar. Öğrenciye neden meditasyon yaptığımızı ve meditasyonun hayatımızı dönüştürmek açısından ne şekilde etkili olduğunu açıklayan bilimsel bilgiler sunulur.

Bu 8 haftanın ardından öğrenci kendine pratik yapmak için gereken beceri ve motivasyona sahip olacaktır.

Öğretilen meditasyonlar Buda’nın 2000 yıl önce öğrettiği ve bugün dünyada  en popüler olan masterlar tarafından öğretilen ve üniversitelerde araştırmalara konu olan meditasyon biçimleridir.

Mindfulness - Devamını Oku
Illustrated Mountains

Meditasyon ile:

Meditasyon nefes alma şeklinizi dönüştürebilir ve bunun neticesinde de düşünme, hissetme ve dünyayı deneyimleme şeklinizi dönüştürebilir. Nefesimize farkındalık getirerek solunum paternlerimizin, nefesimizi ne zaman tuttuğumuzun, ne zaman serbest bıraktığımızın farkına varmaya başlayabiliriz. 

 

Belirli düşünce süreçlerinin nefes alış verişimizi ne şekilde etkilediğini

görmeye başlayabiliriz. Zamanla nefesimiz daha ‘rahat’ dinamik solunum ritimlerine doğru değişim gösterecektir. Solunum paternlerimizdeki herhangi bir değişim beraberinde psikofizyolojimizde bir değişime neden olacaktır.

8 Haftalık Mindfulness Programı

Mindfulness dikkatin bilinçli ve şefkatli bir farkındalıkla ana getirilmesi anlamını taşır. Bu farkındalığın düzenli bir pratik ve kişiyi entelektüel olarak motive edecek bilgilerle pekiştirildiğinde;

-Stres yönetimi,
-Öğrenme ve hafıza,
-Performans ve motivasyonda artış,
-Konsantrasyonun gelişmesi,
-Zihinsel berraklık ve karar verme süreçlerinde netlik,
-Kronik ağrı yaşanılan rahatsızlıklarda acıyla olan ilişki

Konularında genel bir iyileşmeye yol açtığı yapılan bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar ders içinde incelenecektir.

Bu kurs kapsamında katılımcılar;

-Mindfulness nedir ve hangi yollarla geliştirilebilir,
-Sinir sistemi ve strese cevap tepkilerimiz,
-Çeşitli meditasyon teknikleri,
-Bedensel rahatlama ve farkındalık çalışmaları,
-Öz şefkat ve şükran çalışmaları,
-Yazma ve boya kalemleri kullanılan yaratıcı ifade yöntemleri,
-Ve bir grup içinde olmanın iyileştirici etkisini deneyimleyecekleri 8 hafta geçirirler.

Dersler öğrencilerin ödev verilen çalışmaları günlük hayatlarına dahil etmeleriyle doğabilecek sorularını paylaşabilmeleri özel ayrılan zamanlarla ve gerektiğinde bireysel koçluk seanslarıyla desteklenir.

Her ders 2 saat sürer.

Kursun sonunda katılımcılar;

-Kendileri için uygun meditasyon veya mindfulness çalışmasını seçebilir ve günlük yaşamları içinde uygulayabilir hale gelirler.

-8 hafta boyunca eksiksiz katılım gösterenler ¨Breathing Mind Mindfulness Meditasyon Programı Katılımcı” sertifikası almaya hak kazanırlar.

Neden Mindfulness?

Stresin gelişmesini ve anlaşılmasını ve Farkındalık ve Şefkatin günlük yaşama nasıl dahil edileceğini ve nasıl dahil edildiğini sağlık ve refahı nasıl geliştirdiğini desteklemektedir.

 

•Stres ve Kaygıyı Azaltır

•Kendimizle ve Başkaları ile Olumlu İlişkiler Geliştirir.

•Duygusal Esnekliğimizi Arttırır

Araştırmalar Ne Söylüyor?

Massachusetts General Hospital ve Harvard Tıp Okulu'ndaki bir nörobilimci olan Sara Lazar ,  “Meditasyon beynimizi değiştirir mi?” sorusundan yola çıkarak MRI ile yaptığı beyin taraması aracılığıyla meditasyonun uzun süreli uygulayıcılar üzerindeki etkisini araştırdı ve başka bir araştırmada ise yeni başlayan öğrenciler üzerinde sekiz haftalık mindfulness meditasyon aşağıdakilerle ilişkili nöral yapılarda belirgin değişikliklere yol açtığı görüldü:

 

  • Prefrontal korteks - perspektif artışı.

  • Hipokampus - empati ve şefkat artışı

  • Amigdala - streste azalma

Biliyoruz ki bir alışkanlığı sürekli tekrar edersek bu beyinde bir takım değişikliklere sebep olur. Buna nöroplastisite diyoruz. Yani beynimiz esnektir ve nöronlar deneyimler sayesinde birbirlerini etkileyebilirler.

Uzun süre meditasyon yapanlarda beynin duygusal ve zihinsel regülasyonla ilgili bölümlerinde daha fazla gri madde bulunuyor.

Kurs Konu Başlıkları:
Mindfulness nedir? Hangi yöntemlerle geliştirilebilir?
Otonom Sinir Sistemi ve strese verdiğimiz tepkiler
Beden Tarama ve Farkındalık çalışmaları
Öz şefkat ve Şükran çalışmalarıyla şifalanma
Meditasyonun davranış şeklimizi dönüştürmesi
Yazarak ve boya kalemleri kullanarak yaratıcı ifade yöntemleri,
Partner Çalışmaları
Grup içinde sosyalleşmek ve bağ kurmak için paylaşım ve çay araları

Sonuç Olarak
Katılımcılar sosyal bir grup içinde olmanın iyileştirici etkisiyle keyifli bir 8 hafta geçireceklerdir.
Günlük ve haftalık basit uygulama ödevleriyle, meditasyon günlük hayat içinde dahil edilecektir.
Yaşamlarına dair farkındalık geliştirmek isteyen ve sorularına cevap arayan öğrencilere arzu ederlese, bireysel Mindfulness Koçluğu seanslarıyla destek verilecektir.
Her ders çay molalarıyla 2 saat sürecektir.

 

Dengeli iş gününü sağlıklı egzersizlerle birleştirmeniz iş ve özel hayatınızdaki haz ve tatmininizi artıracaktır. Çok sıklıkla, var olduğunu bile unuttuğunuz enerji ve aşkınızı yenilenmiş bir şekilde bulacaksınız! Aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşacağınız birçok harika hikâyeleriniz olacak.

 

Özellikle iş hayatında olan kişiler için önümüzdeki dönem Endüstri 4.0 ‘ın daha fazla iş yaşamına girmesi ile birlikte kendilerine yatırım yapmak ve duygusal zekâlarını artırmak zorunda kalacaklardır. İşte bu iki eğitimde bir kişinin yeni döneme adapte olmasında güçlü yardımcılar olacaktır.

Mindfulness Çalışmaları

Mindfulness Koçluk

CT1A4473.JPG
bottom of page