• Ebru

Vücut ve Sağlık için 4 İpucu

Hayat biçimimizin dengeye ihtiyacı olduğunu keşfetmemiz vücudumuz sayesinde olabilir.

Birçok inançta, vücutlarımızın bir uyarı sistemlerinin olduğuna ve hayat biçimimizin değişikliği ihtiyacı olduğunda bizi uyardığına inanılır. Baş ağrıları, yorgunluk, uykusuzluk ve sinirli olma hali, profesyonel veya kişisel hayatınızda değişiklikler yapmanız gerektiğinin göstergeleri olabilir.

Uzmanlar, ciddi hastalıkların (zihinsel-mental) stres, kötü beslenme ve aşırı iş yükü sonucu oluşabileceği konusunda hemfikirdir. İyi haber ise tüm bu faktörleri değiştirmek kişinin kontrolündedir!


Strese karşı tepkileriniz, vücudunuza aldığınız besinler, iş yerinizdeki insanların size karşı davranışları sizin yönetiminizdedir. Çünkü insanlar size sizin izin verdiğiniz şekilde davranırlar.


Uzun çalışma saatleri, yetersiz egzersiz, özel hayatınızdaki (ilişkilerinizdeki) fazla gerginlik gibi durumların hepsi iyi hissetmemenizin nedeni olabilir.

Sağlıklı ve Stressiz Kalmak İçin Birkaç İpucu:


Hareket edin: 10 dakikalık da olsa yaptığınız egzersizler stresinizi azaltmaya ve zihninizi temizlemeye yardımcı olur. Gün içinde 10 dakikanızı yürüyüşe ayırabileceğiniz 2 veya 3 an seçin, biraz temiz hava alın veya birkaç yoga hareketi (esneme hareketleri) yapın.


Kafeini azaltın: hepimiz kafeinin kahvenin içindeki etki maddesi olduğunu ve sabah uyanmamıza yardımcı olduğunu biliyoruz, fakat kafein aynı zamanda baş ağrısı, kaygı ve uykusuzluğa neden olur. Akşam geç saatte kafein almamaya özen gösterin ve gerginliği engellemek için erken saatlerde aldığınız kafein miktarını sınırlamaya çalışın.


Yeteri kadar uyuyun: kendinize bir yatma vakti ayarlayın ve ona bağlı kalın. Televizyonu kapatın, biraz esneme hareketi yapın ve yatak odanızın sessizliğinin tadını çıkarın.


Yatağa erken girmeye alışmak biraz zaman alabilir – özellikle gece kuşuysanız- ama vücudunuz bunu yaptığınız için sabah size teşekkür edecektir.


Akşam yemeklerini ailenizle yiyin: televizyonu kapatmak ve cevap makinenizi (beyni kastediyor) çalıştırmak için mükemmel bir an, sadece aile üyelerinizin günlerinin nasıl geçtiği hakkındaki konuşmanıza odaklanın.

Çocuklarınızla yeniden bir bağ kurabilirsiniz, onlar sizin işiniz (yaşamak için neler yaptığınız) hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirler. Böylece yemekten sonra eşinizin sizle konuşmak için daha fazla zaman isterse de hazırlıklı olursunuz.

Sağlığınızı korumak için en iyi adım vücudunuzun verdiği işaretlere dikkat etmektir. İş ve özel hayatınızdaki sağlıklı dengeyi kurduktan sonra daha iyi hissedeceksiniz (refahınız artacak).


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2021 Ebru Yılmaz Sener

Sosyal Medya

  • Facebook
  • Instagram