top of page
  • Yazarın fotoğrafıEbru

Kişisel ve Ruhsal Gelişim


Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en son maddedir. Kendini geliştirme.

Kendi potansiyelini ortaya koymak

Kendini keşfettiğin zaman, kendin olmak ile arana koyduğun zihinsel blokajları tek tek bıraktığın zaman gelebiliyorsun bu alana.

Kişisel ve ruhsal gelişimin farklı kişiler için farklı anlamları vardır. Yine de çoğunluk, insanların ruhsal varlıklar olduğuna ve bu ruhun diğer taraflar gibi tatmin olması ve beslenmesi gerektiğine katılmaktadır.

Başarı ve mutluluk için potansiyelimizi ve aynı zamanda bu potansiyele ulaşırken ki limitlerimizi öğrendiğimizde kişisel gelişimi deneyimleriz.

Kişisel gelişim; zaman, efor ve uyum sağlamaya istekli olmakla oluşur. Hayatımızda destekleyen insanların olması da kişisel gelişimimize yardımcı olur.

Ruhsal olarak tükendiğimizi hissetmemiz, bazı noktalarda kişisel gelişime ihtiyacımız olduğunun işaretidir. İçsel olarak sıkıntı çekerken aynı zamanda ciddi meydan okumalardan geçmek çok zordur – bu iş hayatındaki zorluklar veya kişisel sıkıntılar olabilir-.

Yaratıcımızla aramızdaki ruhsal bağın çevremizdekilerle de olduğunu anladığımızda cesaretli ve ilhamlı hale geliriz. Bu yeni bakış açısı, önceki meselelerimize ve onlarla başa çıkmada daha dengeli bir yaklaşım benimsemek için atabileceğimiz adımlar hakkında daha net bilgi verebilir.


Merkezli, manevi bir odaklanma, çevremizdekiler için daha fazla şey yapmamız için bize ilham verebilir ve kendi yaşamımızdaki eksikliklere ve sıkıntılara daha az odaklanmamıza yardımcı olabilir.

Daha şefkatli insanlar olma yolunda, sadece bir işkolik ya da birinin kardeşi/ eşi/ çocuğu/çalışanı olmaktan daha fazlası oluruz. Bize güç veren manevi bir topluluğun parçası oluruz.

Bunu yaşamınıza yansıtmak için zaman ayırmak, gelişim ve büyümenizin önemli bir parçasıdır. Zaman ayırmak hayatınızdaki huzur ve dengeye ulaşmanızda gerekli bir unsurdur.


Sonuç

21. yüzyılda yaşamak o kadar karmaşık ve hızlı tempoda olabilir ki, bu durumda birçok insanın hayatında dengeyi sağlamaya çabalamaları şaşırtıcı değil.

İyi haber şu ki; denge eğer bunları yaparsanız sağlanabilir;

⦁ Problem olduğunda fark etmek

⦁ Sorunlarınızı ve zorluklarınızı en önemli ilişkilerinizi oluşturan kişilere iletin – hem kişisel hem de profesyonel hayatınızda

⦁ Vücudunuzun size verdiği sağlık sinyallerine dikkat edin, özellikle de ideal sağlıklı rutinlerini takip etmiyorsanız

⦁ İşkolikliğinizi frenlemek için belli bir efor sarf edin

⦁ Kendi imkanlarınız dahilinde harcama yapın ve mali durumunuzu kontrol altına alın

⦁ Kişisel ve ruhsal gelişim ihtiyaçlarınızı karşılamak için zaman ayırın

Bu stratejileri takip etmek hayatınıza huzur ve uyum getirebilir ve hayatınızın tadını sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olabilir!


84 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page